AKTUALNOŚCI

Pełna treść ustawy z 14 maja br.:

http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000087501.pdf

Oznacza to, że w tym sezonie żeglugowym na Mazurskich śluzach: Guzianka, Karwik, Przerwanki

oraz wszystkich śluzach Kanału Augustowskiego, nie będą pobierane opłaty za śluzowanie.

Dla przedsiębiorców istnieje też możliwość przesunięcia terminu płatności za dzierżawę gruntów pokrytych wodami oraz rozłożenie tych płatności na raty lub też ich umorzenie.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w publikacji: https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/zwolnienie-z-oplat-korzystanie-z-drog-wodnych-i-pomoc-dla-przedsiebiorcow-ws-podatkow
oraz na: https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/1018-wody-polskie-przygotowaly-wsparcie-dla-podmiotow-gospodarczych

Kolejne informacje dotyczące branży żeglugi śródlądowej będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej: mgm.gov.pl


Home

Polski Związek Motorowy, organizator 77. Rajdu Polski podjął decyzję o przełożeniu tegorocznej edycji rajdu na sezon 2021, w którym przypada stulecie narodowego klasyka. Decyzja jest wynikiem sytuacji związanej z pandemią wywołaną przez coronawirusa w Polsce oraz w Europie. Przełożenie rajdu na przyszły sezon nastąpiło w wyniku wspólnych analiz organizatora rajdu oraz Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) i Eurosport Events, Promotora Mistrzostw Europy.

 


W dniach 1-2 lipca Mikołajki odwiedzą uczestnicy jednego z najstarszych przedsięwzięć rajdowych na świecie Pekin – Paris Motor Challange 2019. Warto zarezerwować sobie czas w kalendarzu, by obejrzeć na żywo ponad stuletnią historię światowej motoryzacji.

Najstarszy pojazd uczestniczący w Rajdzie to francuski Contal Mototrini Tricycle z 1907 roku prowadzony przez Antona Sr Gonnissena i nawigowany przez Hermana Jr Gelana z Belgii. Wśród perełek znajdziecie także White MM Pullman z 1910, Chrysler B-70 z 1924, Bentley Super Sports z 1925, Sunbeam 25 HP Sport Tourer z 1928, czy Buick Coupe i Rolls Royce Phantom I z 1929.
7. Peking Paris Motor Challenge 2019 rozpoczął się 2 czerwca w Pekinie. Uczestnicy zaczęli swoją przygodę przed Wielkim Murem, aby następnie pędzić przez mongolskie stepy, trudne tereny Rosji i Kazachstanu, a później przez Finlandię, Estonię i Łotwę dotrzeć do Polski. Cały rajd liczy ponad 13 tysięcy kilometrów, rozbite na 36 dni. Meta imprezy w Paryżu osiągnięta zostanie 7 lipca.
Ze względu na ogrom kilometrów czekających uczestników, trasa Rajdu została podzielona na specjalne odcinki wahające się długością od 138 do 664 kilometrów, które mają wyznaczone PKC (punkty kontroli czasu) oraz PKP (punkty kontroli przejazdu). Pomiędzy nimi uczestnicy startują w próbach specjalnych.
W Mikołajkach gościć będziemy 120 załóg rajdowych z całego świata, które dotrą do miasta 1 lipca, aby nazajutrz z rana wystartować do następnego odcinka, kończącego się w Bydgoszczy.

Program 7. Pekin Paris Motor Challenge 2019 w Mikołajkach:
1 lipca (poniedziałek):
17.00-19.00 – próby specjalne na torze rajdowym

2 lipca (wtorek):
8:00 – 9: 55 – spotkanie z mieszkańcami i turystami Plac Wolności
8:16-10.15 – próby specjalne na torze rajdowym

Zapraszamy wszystkich fanów motoryzacji na niepowtarzalną okazję podziwiania klasyków motoryzacji!


 Home

28 – 30 czerwca 2019 r.

Piętnaście odcinków specjalnych liczących ponad 200 kilometrów zostanie rozegranych podczas PZM 76. Rajdu Polski (28 – 30 czerwca 2019), czwartej rundy mistrzostw Europy, mistrzostw Polski oraz Litwy, a także HRSMP. Znacznie skrócone trasy dojazdowe sprawią jednak, że polski klasyk będzie miał bardzo kompaktowy, przyjazny dla zawodników i kibiców charakter. Cała trasa liczy 654 kilometry i będzie jedną z najkrótszych w historii rajdu. Organizatorzy polskiej rundy mistrzostw Europy bacznie wsłuchiwali się w opinie zawodników i kibiców, ale wzięli również pod uwagę standardy współczesnych imprez sportowych oraz budżetowe realia.

Start rajdu w centrum Mikołajek zaplanowano na godzinę 16:00, w piątek, 28 czerwca br. Wcześniej, o godzinie 8:00 oraz 10:30 odcinki treningowy i kwalifikacyjny, a o 18:00 początek sportowej rywalizacji na torze Mikołajki Arena.

W sobotę, 29 czerwca br. osiem prób sportowych o długości ponad 115 kilometrów. Będą to dwukrotnie przejeżdżane oesy Paprotki, Stare Juchy, Olecko oraz widowiskowy Mikołajki Arena.

W niedzielę, 30 czerwca br. na zawodników czeka jeszcze kolejnych 6 odcinków specjalnych o długości blisko 88 kilometrów. Dwukrotnie rozgrywane oesy to Gmina Mrągowo, Użranki oraz Mikołajki Max, który tym razem na torze będzie miał swój start, a nie metę tak jak przed rokiem. Podczas niedzielnej rywalizacji, aż 45 procent trasy będą stanowiły odcinki specjalne!

Uroczyste zakończenie rajdu zaplanowano także w niedzielę, a wjazd pierwszej załogi na metę zlokalizowaną w malowniczym centrum Mikołajek nastąpi o godz. 15:30 tj. o blisko 3 godziny wcześniej niż przed rokiem.

Najkrótszy w historii był pierwszy Rajd Polski w 1921 roku, który prowadził z Warszawy do Białowieży i z powrotem i liczył 576 kilometrów. Kolejne edycje rozgrywane w okresie międzywojennym oraz w drugiej połowie ubiegłego stulecia były już znacznie dłuższe, a rekord został ustanowiony w sezonie 1939, kiedy to zawodnicy mieli do pokonania trasę liczącą 4,5 tysiąca kilometrów.

Rajd Polski w latach 1998 (Kraków), 2007, 2012 i 2013 (wszystkie edycje w Mikołajkach) liczył od 612 do 699 kilometrów. Przed rokiem, po czterech dłuższych rundach mistrzostw świata długość trasy wynosiła jeszcze 957 km, ale tegoroczna edycja liczy 654 kilometry.