AKTUALNOŚCI


Zdjęcie użytkownika Maraton Mazury.


Zdjęcie użytkownika Milko Mazury MTB.


Home

Światowa Rada Sportów Motorowych FIA zatwierdziła kalendarz Rajdowych Mistrzostw Europy w sezonie 2018. Wśród ośmiu rajdów znalazł się również 75. Rajd Polski, który jako siódma, przedostatnia runda mistrzostw Starego Kontynentu zostanie rozegrany w dniach 21 – 23 września, z bazą w Mikołajkach.

Rajd będzie także rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2018.


motomajowka 2018


majowka 2018 ver2


 Majówka z Radiem Zet oraz Otwarcie Sezonu Żeglarskiego

 29 kwietnia zapraszamy do Mikołajek.

 Długi, majowy weekend znów upłynie pod znakiem „Morze, Góry i mazury – Majówka z Radiem Zet”. Ponownie w trzech partnerskich miastach: Mikołajkach, Łebie i Szczyrku pod patronatem Radia Zet odbywać będą się wydarzenia związane z aktywnym ale i bezpiecznym wypoczynkiem. Znamy już program tegorocznej majówki w Mikołajkach, w której czynny udział bierze Wioska Żeglarska.

Majówka z Radiem Zet, harmonogram:

29 kwietnia (sobota):

11.00 otwarcie regat Grand Prix o puchar Burmistrza Mikołajek 2017

10.00 – 17.00 – Animacje Radia Zet (gra miejska, nordic walking, gry, konkursy, zabawy)

13.00 – 14.00 Animacje MKS „Kłobuk”

17.00 – oficjalne otwarcie sezonu żeglarskiego 2017 w Wiosce Żeglarskiej Mikołajki – oficjalne podniesienie bandery PZŻ

17.30 – 19.00 Koncert zespołu Rock Konia

Wioska Żeglarska Mikołajki:

19.00 koncert kultowego zespołu szantowego Mietek Folk

30 kwietnia (pl. Wolności)

10.00 – 17.00 Animacje Radia Zet (gra miejska, nordic walking, gry, konkursy, zabawy)

11.00 – Wycieczka rowerowa pl. Wolności – Łuknajno (wejście na wieżę) – M. Klimek, przewodnik (bezpłatne rowery na pl. Wolności dla wszystkich chętnych)

12.00 – 16.00 Animacje dla Całej Rodziny:

– Wielkie gry planszowe

– Malowanie twarzy

– Wata cukrowa

– Kids Zone

– Gry i zabawy dla najmłodszych i tych trochę starszych

17.00 – Koncert Aniołków Magnusa – dzieci i młodzieży z CK Kłobuk

Wioska Żeglarska Mikołajki:

18.00 – wieczór z gwiazdami Marta Dryl (finalistka Voice of Poland)

TOR Rajdowy:

15.00 – TRENING RAJDOWY dla Łukasza (możliwość wylicytowania przejażdżki na siedzeniu pasażera!)

1 maja (pl. Wolności)

10.00 – 17.00 – animacje Radia Zet (gra miejska, nordic walking, gry, konkursy, zabawy)

11.00 – Wycieczka rowerowa pl. Wolności – Łuknajno (wejście na wieżę) – M. Klimek, przewodnik (bezpłatne rowery na pl. Wolności dla wszystkich chętnych)

12.00 – 14.00 – Animacje dla dzieci (CK Kłobuk)

17.00 – koncert zespołu Blues 4 Cash

Wioska Żeglarska Mikołajki:

18.00 – koncert szantowy Koval

Tor Rajdowy:

9.00 – MOTOMAJÓWKA – Rallysprint zaliczany do MWiM i akcja charytatywna dla Łukasza Nowakowskiego z udziałem Zbyszka Staniszewskiego!

2 maja (pl. Wolności)

10.00 – 17.00 – Animacje radia Zet (gra miejska, wspólne lepienie pierogów, nordic walking, gry, konkursy, zabawy)

10.30 – Rowerowe Mazury – Rajd Rowerowy Mrągowo – Mikołajki:

10.30 – wyjazd z pl. Piłsudskiego w Mrągowie

12.00 – Ognisko na pl. przed CK Kłobuk w Mikołajkach

12.30 – Zwiedzanie Mikołajek z przewodnikiem (start z pl. Wolności, nie tylko dla rowerzystów – Muzeum Reformacji, Wieża w kościele)

13.30 – Powrót rowerzystów do Mrągowa

12.00 – 14.00 – Bezpieczna Majówka (wizyta Policjantów z KPP w Mrągowie na pl. Wolności – stoisko z konkursami, odblaskami i sprzętem policyjnym)

18.00 – koncert zespołu Fun Tom

Wioska Żeglarska Mikołajki:

19.00 – koncert zespołu Shantaż


30 listopada 2016 roku w Wiedniu, Światowa Rada Sportów Motorowych FIA (WMSC) zatwierdziła kalendarz rajdowych mistrzostw świata na rok 2017. Podobnie jak w 2016 r. rywalizacja o mistrzowskie tytuły zostanie rozegrana podczas 13 rund. 74. Rajd Polski z bazą w Mikołajkach będzie ósmą rundą w dniach 30 czerwca – 2 lipca 2017.
 


 


 


 

Inwestycje na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Śluza Guzianka- wąskie gardło po drodze na i z j.Nidzkiego

Źródło: http://www.polskiekrajobrazy.pl/Galerie/304:Mazury/184511: Sluza_Guzianka_waskie_gardlo_po_drodze_na_i_z_j.Nidzkiego.html

 

Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego podpisał z przedstawicielami stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 tzw. preumowy, dzięki którym samorządy i ich partnerzy będą mogli realizować inwestycje infrastrukturalne, m.in. nową śluzę Guzianka II, za unijne pieniądze.
Dzięki podpisanej preumowie mazurskie samorządy zrzeszone w stowarzyszeniu Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 mogą przygotowywać dokumentacje do inwestycji infrastrukturalnych, które będą współfinansowane pieniędzmi z nowej unijnej perspektywy. 
„Wszystkie te inwestycje będą służyły temu, by z jednej strony zachować piękno Mazur, a z drugiej polepszyć warunki dla tych, którzy będą tu odpoczywać” – mówił podczas podpisywania preumowy marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.
Jedną z inwestycji, która będzie mogła powstać dzięki podpisanej w czwartek preumowie jest nowa śluza Guzianka II, która będzie zlokalizowana w pobliżu obecnej śluzy. Ta inwestycja ma ogromne znaczenie dla żeglarzy, ponieważ w sezonie na śluzowanie na Guziance trzeba czekać długie godziny. Inwestycja ma też symboliczne znaczenie – od czasów II wojny światowej na mazurskich jeziorach nie zbudowano ani jednej nowej śluzy.
Jak wyjaśnił marszałek Brzezin komplet dokumentów potrzebnych do współfinansowania nowej śluzy będzie gotowy jesienią, inwestycja fizycznie rozpocznie się w 2017 roku i będzie ją przeprowadzał partner mazurskich samorządów w stowarzyszeniu – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszwie.
W wykazie inwestycji, które mogą być realizowane w ramach podpisanego w czwartek dokumentu jest też prowadzona już budowa nowego mostu dla pieszych w Mikołajkach. Most ten ma być gotowy jeszcze przed sezonem turystycznym. W sumie wartość inwestycji wynosi 28 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 24 mln zł.
Burmistrz Węgorzewa Krzysztof Piwowarczyk, który jako przedstawiciel stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 podpisywał z marszałkiem preumowę podkreślał, że rozwój infrastruktury związanej z wodą (oprócz budowy śluzy Guzianka II to też remonty mazurskich kanałów i nadbrzeży) jest możliwy dzięki temu, że „samorządowcy popatrzyli i pomyśleli nieco dalej, niż sięgają ich granice administracyjne”.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,91446,19843392,mazurskie-samorzady-z-umowa-m-in-na-budowe-nowej-sluzy-guzianka.html#ixzz44W2zbE1N

 


 

Home

22 szutrowe odcinki specjalne o długości 317 kilometrów będą mieli do pokonania zawodnicy startujący w LOTOS 73. Rajdzie Polski, siódmej rundzie mistrzostw świata FIA w sezonie 2016. Trasa rajdu, który po raz dwunasty zostanie rozegrany na Mazurach z bazą w Mikołajkach liczy 1210 kilometrów. Niektóre próby sportowe zostały zmienione pod kątem ich atrakcyjności dla zawodników, kibiców i mediów, ale również po analizach dotyczących bezpieczeństwa.

Cztery odcinki specjalne znane z ubiegłego roku pozostały niezmienione (Mikołajki Arena, Gołdap, Świętajno, Wieliczki), dwóch innych (Chmielewo, Stare Juchy) nie było z kolei w harmonogramie 2015. Trasy innych oesów zostały zmodyfikowane. Nowe, nieznane z poprzednich dwóch lat (2014, 2015) fragmenty odcinków stanowią 33 procent długości wszystkich prób sportowych. Najkrótszy odcinek liczy 2,5 km (Mikołajki Arena), a najdłuższy 26,90 km (Stańczyki).

-  Trasa rajdu nie została w tym roku poddana radykalnym zmianom, ale wprowadziliśmy szereg istotnych modyfikacji mając na uwadze ubiegłoroczne oceny rajdu, sugestie zespołów, zawodników, oraz mediów. Przysłuchiwaliśmy się także głosom kibiców, którym w tym roku chcemy zapewnić jak najlepsze warunki do obserwacji ich ulubionego rajdu. Bardzo istotnym aspektem przy konfiguracji nowej trasy były także względy bezpieczeństwa, które traktujemy ze szczególna uwagą. Jest mi również bardzo miło poinformować, że do grona organizatorów rajdu dołączył Jacek Bartoś, którego wiedza i doświadczenie zdobyte podczas wielu lat pracy w strukturach FIA przyczynią się do korzystnych zmian w organizacji naszej imprezy związanych nie tylko ze sprawami bezpieczeństwa. Rajd pozyskał także nowego partnera komercyjnego. Organizacją kompleksowej obsługi kibiców zajmie się mająca wieloletnie doświadczenie na tym polu firma Top Racing. Mam nadzieję, że poczynione przez nas zmiany spełnią oczekiwania wszystkich zainteresowanych, a LOTOS 73. Rajd Polski będzie po raz kolejny wielkim wydarzeniem w kalendarzu imprez sportowych rozgrywanych nie tylko w naszym kraju – powiedział Jarosław Noworól, dyrektor LOTOS 73. Rajdu Polski

Uroczysty start rajdu nastąpi w czwartek, 30 czerwca o godz. 16:00 w malowniczym centrum Mikołajek. Jeszcze tego samego dnia, o godz. 19:08 kibice będą mieli okazję podziwiać początek rywalizacji na torze Mikołajki Arena. Załogi będą rywalizowały parami, a bezpośrednio po zakończeniu OS-1 samochody przejadą do Parku Zamkniętego.

W piątek, 1 lipca zaplanowano 9 odcinków specjalnych o długości 111,24 kilometrów.

Po pierwszym przejeździe 4 oesów samochody zjawią się na 30 minut w parku serwisowym w Mikołajkach, a w godzinach popołudniowych po raz drugi pokonają już raz przejeżdżane próby. Na zakończenie dnia, o godz. 19:08 rywalizujące załogi po raz drugi stoczą pojedynek o zwycięstwo na torze Mikołajki Arena.

Kolejnych 8 oesów, ale tym razem o długości blisko 143 kilometrów zostanie rozegranych w sobotę, 2 lipca. Trzy z nich będą przejeżdżane dwukrotnie, w tym najdłuższy odcinek w rajdzie Stańczyki (OS-13 i OS-15). Dodatkowym wyzwaniem dla startujących załóg będzie brak możliwości serwisowania samochodów w połowie dnia, z wyłączeniem zmiany opon w strefie zlokalizowanej w miejscowości Gołdap. Na zakończenie dnia zawodnicy po raz trzeci będą walczyć o zwycięstwo na Mikołajki Arenie.

W niedzielę, 3 lipca ostatnie 4 odcinki LOTOS 73. Rajdu Polski w tym kończący rywalizację Power Stage (OS-22, Sady-2) z dodatkowymi punktami (3-2-1) dla trzech pierwszych zawodników. Meta rajdu, podobnie jak uroczysty start także w urokliwym centrum Mikołajek o godz. 14:00.

Biura rajdu zostaną zlokalizowane tak jak w poprzednich latach w Centrum Kongresowym Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach, tuż obok parku serwisowego i toru Mikołajki Arena.

Promotor WRC awizuje bezpośrednie transmisje z trzech odcinków specjalnych w czwartek i w niedzielę, które będzie można oglądać na antenach TV Polsat.

Źródło: http://www.rajdpolski.pl/pl/2016/22-oesy-33-procent-nowych-tras

27.02.2016


 

Trwa budowa nowej kładki w Mikołajkach

 

Od stycznia trwają prace związane z przebudową kładki nad Jeziorem Mikołajskim. Inwestycja realizowana jest przez spółkę „GOTOWSKI” Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe  z Bydgoszczy.  Na ten temat rozmawialiśmy z burmistrzem Piotrem Jakubowskim.

Prowadzone dotychczas prace dotyczą rozbiórki starej kładki, z której zdjęto poszycie i część elementów przy przyczółkach. Równolegle w bydgoskiej stalowni przygotowywane są elementy nowej konstrukcji mostu. Stara kładka nie zostanie jeszcze całkowicie zdemontowana, posłuży do ustawienia nowej konstrukcji dlatego obok istniejącego filara, ustawiono konstrukcję pomocniczą. Zdjęcie starego pylonu nastąpi na przełomie lutego i marca.

Ze względu na trudny dostęp do kładki zarówno od strony ulicy Mrągowskiej jak i placu Wolności, wykonawca nie może zastosować typowych rozwiązań – mówi burmistrz Piotr Jakubowski – poza tym zawsze przy budowie mostów podwieszanych trudnością jest montaż konstrukcji na linach, także tegoroczna wiosna obfitować będzie w historyczne dla Mikołajek chwile. Myślę tutaj o zdjęciu starego pylonu – to wydarzenie właśnie jest za nami, ustawienie nowego, jak też finalnie uruchomienie nowej kładki. Będzie to z pewnością nowa jakość. Kładka będzie miała nowe oświetlenie, windę dla osób niepełnosprawnych.

Należy podkreślić, że nowa kładka będzie miała większe światło pomiędzy lustrem wody, a poszyciem, co umożliwi swobodne przepływanie większym jednostkom. Oprócz tego w ramach inwestycji z dna jeziora zostanie zburzony filar i wyjęte ruiny starego, przedwojennego  mostu , dzięki czemu poszerzony zostanie szlak żeglowny.

Projekt realizowany będzie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 osi priorytetowej:    6. Kultura i dziedzictwo, działania: 6.2. Dziedzictwo naturalne, podziałania: 6.2.2 Szlaki wodne i nabrzeża.

Przeczytaj cały artykuł: http://mikolajki24.com/wiadomosci/aktualnosci/21691-burmistrz-mikolajek-trwa-budowa-nowej-kladki#ixzz426us48DI

 


 Zorza polarna nad Mikołajkami i Mrągowem!

Ubiegłej nocy nad Polską każdy miał szansę ujrzeć zorzę polarną. Rzadko spotykanemu w naszym rejonie zjawisku towarzyszyły idealne warunki atmosferyczne. Prawdziwy świetlny występ, widziany gołym okiem, rozpoczął się o północy. Prezentujemy Wam kilka ujęć, które powstały tej nocy w okolicach Mikołajek i Mrągowa.

Autorem zdjęć jest Mateusz Klimek.
Przeczytaj cały tekst: Zorza polarna nad Mikołajkami i Mrągowem. Zobacz zdjęcia! – Mikołajki http://mikolajki.wm.pl/254727,Zorza-polarna-nad-Mikolajkami-Zobacz-zdjecia.html#ixzz3VQqDHu8y